Suverénne najproduktívnejší, len štyrikrát bez gólu

Tímové štatistiky z majstrovského ročníka 2023/24.

Nedávno skončená sezóna 2023/24 priniesla náš šiesty majstrovský titul po sebe a druhú európsku jar v rade. Okrem viacerých pamätných momentov ponúkol majstrovský ročník viaceré zaujímavé štatistiky. Začíname zaujímavými číslami v podaní celého mužstva.

Belasí v rozmedzí od 12. júla 2023 do 18. mája 2024 odohrali 53 súťažných zápasov (32 v Niké lige, 8 v kvalifikačných kolách európskych pohárov, 8 v Európskej konferenčnej lige, 5 v Slovnaft Cupe).

V rámci týchto 53 duelov sme zaznamenali 33 víťazstiev, 7 remíz a 13 prehier.

Naše celkové skóre v sezóne 2023/24 bolo výrazne aktívne v pomere 112:63.

Ak sa pozrieme čisto na Niké ligu, v nej sme boli jednoznačne najproduktívnejší. Zverenci Vladimíra Weissa st. v nej dávali priemerne 2,4 gólu na jeden zápas. Sedemkrát sme v Niké lige dali v jednom stretnutí štyri a viac gólov, najvýraznejší triumf sme dosiahli v predposlednom jesennom kole v Podbrezovej výsledkom 6:0. Doma sme súperom dvakrát dali po päť gólov – na jeseň 5:1 Michalovciam a v poslednom kole 5:1 Ružomberku.

Celkovo najvýraznejšie víťazstvo sme zaznamenali ešte v druhom kole pohára v Svätom Jure (7:0).

Aj keď sme sa v sezóne 2023/24 dvakrát stretli s účastníkom Ligue 1 či s Maccabi Haifa, účastníkom osemfinále Európskej konferenčnej ligy, takmer vždy sme sa strelecky presadili. Presnejšie povedané, len štyrikrát v 53 zápasoch sme vyšli gólovo naprázdno. Neskórovali sme v úvodnom kole Niké ligy v Košiciach (0:0) , doma v nadstavbe o titul so Spartakom (0:2) i s DAC (0:0), a nepresadili sme sa v odvete play-off Európskej konferenčnej ligy so Sturmom Graz (0:1). Inak sme vždy dali minimálne po góle, keď sme napríklad dlho viedli na pôde Lille.

Čo sa týka štatistík Niké ligy, ofenzívne čísla sme suverénne ovládli so 76 strelenými gólmi. Žilina ako druhá najproduktívnejšia skórovala 54-krát. Dostali sme druhý najmenší počet gólov (31), keď nás v závere v tejto štatistike tesne predbehol trnavský Spartak s 29 inkasovanými gólmi.

Spomíname si na sezónu 2022/23, typickú našimi horšími prvými polčasmi, a lepšími vystúpeniami po prestávke. Teraz sú štatistiky medzi polčasmi o poznanie vyrovnanejšie. Do prestávky sme vsietili 35 presných zásahov, po nej 41.

Naše mužstvo bolo v Niké lige strelecky najaktívnejšie, keď sme na bránu súpera vyslali 196 pokusov, čiže priemerne cez šesť na jeden zápas.

Belasí si v Niké lige vymenili celkom 15 645 prihrávok, čo predstavuje 489 na jedno stretnutie. Viac prihrávok si poslali len hráči Trenčína. Aj v presnosti sú naši futbalisti druhí najlepší za Trenčínom, keď adresáta našlo 81,9 % všetkých našich prihrávok.

Zaujímavý je ešte ukazovateľ ofsajdov. Naši hráči boli v postavení mimo hry v Niké lige celkom 53-krát, čo je piaty najvyšší počet v súťaži.

Náš tím patril k najslušnejším v lige. Slovanisti urobia na zápas priemerne 10,9 faulu, čo je spoločne so Žilinou najmenej v celej súťaži. Naše mužstvo dostalo po Žiline druhý najmenší počet žltých kariet (47) a dve červené karty – Marko Tolič po dvoch žltých kartách na jeseň doma so Skalicou, a Kyriakos Savvidis na jar doma so Žilinou za stiahnutie súpera v jasnej gólovej šanci.

Títo permanentkári získajú ako kompenzáciu 50-percentnú zľavu.