Úvod Klub História 1993 - 2008 - Belasí sú opäť tam, kam patria

Slovan Bratislava je najúspešnejší futbalový klub na Slovensku s najbohatšou a najslávnejšou tradíciou, ktorú si vytváral po viac ako deväťdesiat rokov svojej existencie.

Cieľavedomou, usilovnou prácou si v slovenskom futbale vytvoril najviac prvenstiev. 
Prvý a doteraz jediný zo Slovenska i z bývalého Česko – Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, Pohár víťazov pohárov v roku 1969, keď vo finále v Bazileji zdolal slávny FC Barcelona 3:2.

História klubu

Slovan Bratislava je najúspešnejší futbalový klub na Slovensku s najbohatšou a najslávnejšou tradíciou, ktorú si vytváral po viac ako deväťdesiat rokov svojej existencie.

Cieľavedomou, usilovnou prácou si v slovenskom futbale vytvoril najviac prvenstiev. Prvý a doteraz jediný zo Slovenska i z bývalého Česko – Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, Pohár víťazov pohárov v roku 1969, keď vo finále v Bazileji zdolal slávny FC Barcelona 3:2.

2006 Belasí sú opäť tam, kam patria

V roku 2006 sa hlavné úlohy, finančné a materiálne starosti síce vyriešili, naďalej však bolo treba hľadať schopných investorov a reklamných partnerov. Slovanu sa to nedarilo už dva roky, hoci v iných kluboch, v Artmedii, Žiline, Dukle B. Bystrica, Ružomberku, ba aj v Púchove to dokázali. Predsa len, aj na Tehelné pole zasvietilo trochu slniečko. Prišiel totiž serióznejší záujemca o Slovan a dianie v ňom. Samozrejme, domáci, Ľudovít Černák, ktorý sa stal prezidentom a o funkciu nižšie bol jeho syn rovnakého mena i titulu. Športovým riaditeľom sa stal J. Švehlík, tajomníkom R. Janček.

Bolo cítiť i vidieť, že sa začala seriózna práca. Nebolo však možné spoliehať sa iba na Černákovcov. Preto sa hľadali aj ďalší partneri, ktorí by mohli Slovan potiahnuť vyššie. Z mesta, SFZ i odinakiaľ. Vedenie hlásilo: Potrebujeme peniaze i schopných ľudí, ale viacerých sme už našli. Klub je z krízy von. Ľ. Černák st. to vysvetľoval takto: „Za päť rokov pred Slovanom som dal na inom úseku dohromady tím, ktorý má schopnosti v rekonštruovaní. Skúsime vedomosti uplatňovať aj teraz vo futbale. Tento obchod sme uzavreli v poslednej chvíli, ale aj tak verím v jeho úspešnú cestu, hoci je pred nami ešte dosť problémov.“ V plánoch bola stále výstavba štadióna, ale zároveň aj skvalitňovanie futbalového kádra. Za ekonomiku začalo zodpovedať predstavenstvo a dozorná rada. Ukázalo sa, že Slovan nemal päť rokov generálneho sponzora. Vedenie teraz sľúbilo, že ho nájde a nesklamalo.

Slovan sa z najhoršieho dostal. Pokiaľ išlo o káder, trénerom bol Š. Zaťko, asistentmi B. Kitka a J. Kakaš. Oznámili, že do kádra prišli J. Chlebek z Budějovíc, M. Ševela z Drnovíc, R. Tomovčík z Michaloviec, P. Hanták z Artmedie, A. Kaniš z Interu, R. Urgela z B. Bystrice, T. Mojský z Rakúska, J. Rák a F. Viskup z Nitry. Odchádzali M. Demeter, P. Volf, R. Jurko, I. Pecha, S. Nikič, T. Brezinský, R. Opršal. Teda veľký prievan, čo len svedčilo o intenzívnej práci vedenia a trénerov. Slabší, ktorí nestačili zvýšeným nárokom, odchádzali, silnejší mali úroveň hry pozdvihnúť. Na súpiske sa takto objavili: Prole, Kaniš, Kiss – Polgár, Ševela, Suchý, Urgela, Vuksanovič, Janek – Tomovčík, Obšitník, Kalman, Poliaček, Hanták, Ducký, Chlebek, Mojský, Sladojevič, Kosmeľ, Viskup, Hesek, Habai, T. Sloboda, Otočka. Výsledky a hra však boli slabé, nespokojnosť trvala, a tak prípravu na jar začal robiť tréner J. Jankech, ktorý už v Slovane pôsobil v rokoch 1988 – 1990. Mal odísť na Maldivy, ale v ostatnej chvíli sa dohodol s prezidentom klubu Ľ. Černákom. Za asistenta si vybral Š. Horného, keď túto funkciu B. Kitka odmietol. Slovan skončil v jeseni na druhom mieste, iba dva body za vedúcimi Košicami. Jankech bol preto optimista: „Ako vidíte, strata nie je veľká, postupujú traja, preto si myslím, že na postup máme šancu. Do kádra príde zopár hráčov a musíme urobiť úspešnú zostavu.“ V jesenných hodnoteniach sa objavovalo, že Košice mali kvalitnejší káder a aj lepšie podmienky. Od Slovana čakali komentátori lepšie výkony. S jesenným prejavom by v Corgoň lige, a tým skôr v európskych súťažiach, neobstál. Bilancia bola takáto: 17 11 4 2 27:17 37. Dalo by sa povedať iba priemerná, veď išlo o druhú ligu.

Tlačová konferencia pred jaru 2006 sa niesla v optimistickom duchu. Prišli prezident i viceprezident Černákovci, gen. riaditeľ J. Švehlík, tréner J. Jankech a hráči: kapitán P. Polgár so spoluhráčmi S. Slovákom a M. Ševelom. Tón udalo heslo: Slovan sa vracia! A to vo všetkých smeroch, od vedenia až po výkony hráčov. Cieľ: vybojovať postup a následne vybudovať európske mužstvo. Zmeny v kádri neboli veľké ani podstatné, ak si odmyslíme príchod S. Slováka z Norimbergu. Už aj príprava naznačovala pokrok. Sedemnásť zápasov a iba tri remízy, bez prehry. A skutočne, zlepšila sa hra, pribúdali diváci i spokojnosť. Ako prvé si postup zabezpečili Košice už po 25. kole. Slovan ich nasledoval o kolo neskôr. V 30. kole hralo mužstvo s Nitrou B a podľa očakávaniazvíťazilo pod Zoborom pred 1 150 divákmi 4:1. Zostava je pamätná a verme, že navždy jej ostane prívlastok prvoligová: Kiss – Janek, Chlebek, (Ševela), Polgár, Urgela – Kosmeľ, Struhár, Slovák, Sloboda (Viskup) – Otočka (Poliaček), Masaryk. Slovan skončil na 2. mieste za Košicami (73 b.) a pred Sencom (60 b.) s bilanciou: 30 19 6 5 47:25 63. Bola to – systémom – v tomto ročníku čudná súťaž. Traja postupovali do rozširujúcej sa 12-člennej ligy a šesť mužstiev vypadlo: Humenné, Dun. Streda, Lipany, Trnava B, Báč, Nitra B. Športový riaditeľ J. Švehlík hodnotil postup takto: „Nie som milovník veľkých sľubov ani veľkých slov. Preto som bol pred začiatkom opatrný s tz v. istým postupom. Raz už bola strata na postupové miesto štvorbodová a to bolo varujúce. Hra nebola vzorová, skóre stále skôr slabšie než výborné, gólov málo a premieňaniešancí iba priemerné. Nie sme ešte veľké mužstvo, budeme sa potrebovať posilniť. V závere súťaže sa však všetko obrátilo k lepšiemu, prišla séria bez prehry. Ukázalo sa, že ťah s trénerom J. Jankechom bol dobrý, podmienkami sa pomaly vyrovnávame s najvyššou súťažou a ostatnými súpermi. Verím, že stále budeme napredovať.“ O postup sa v jarných zápasoch zaslúžili: V. Prole, D. Kiss, A. Kamiš – I. Janek, M. Dobrotka, M. Ševela, P. Polgár, R. Urgela, J. Nemček – D. Kosmeľ, J. Chlebek, P. Sedlák, T. Mojský, M. Poliaček, M. Ducký, P. Struhár, F. Viskup, M. Vyskočil – T. Sloboda, M. Otočka, P. Masaryk, S. Slovák. Trénermi boli J. Jankech a B. Kitka, asistenti A. Kakaš, Š. Horný a A. Vencel. Najlepším strelcom mužstva bol P. Masaryk s 11 gólmi. V Slovenskom pohári 2006 Slovan veľa opäť nedokázal. V prvom kole mu žreb prisúdil Matador Púchov a naše mužstvo s ním neuspelo. Doma hralo iba 0:0 a na jedenástky prehralo 5:6, čím postupovali hostia. Po účinkovaní  v II. lige sa nedalo pomýšľať na nijaké vystúpenie v medzinárodných pohároch. V desiatke najlepších slovenských hráčov sa neobjavil v tomto roku nikto, rovnako ani v jedenástke roka, ktorú vyhlasovali v Ružomberku. 

Neprehliadnite

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie po zápase s Athléticom Madrid.
Kapitán sa po vyše dvoch mesiacoch vrátil späť. Vladko nám po zápase prezradil veľa vecí, ktoré sa počas toho času stali.
Dnes večer bola na programe naša tlačová konferencia a tréning na perfektne pripravenom trávniku Estadio Metropolitano s kapacitou niečo cez 70 000 divákov. Na tomto krásnom futbalovom stánku bude v stredu aj 900 fanúšikov v našom sektore.

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.